Udržitelnost - pro lidi, planetu, budoucnost.
s.Oliver
SOCIÁLNÍ SOULAD
Etická výroba je naší nejvyšší povinností a hlavním předpokladem pro pořízení naší módy. Stanovením sociálních standardů v našich smlouvách a prováděním pravidelných kontrol na místě u našich dodavatelů se snažíme zajistit spravedlivé pracovní podmínky po celém světě.
BEZPEČNÁ PRACOVIŠTĚ
Chceme bezpečné výrobní podmínky a péči o zdraví a pohodu lidí, kteří pro nás pracují. Přijímáme opatření na podporu bezpečnosti budov, požární ochrany a bezpečnosti při práci.
KOMUNITNÍ ANGAŽOVANOST
Po mnoho let se skupina s.Oliver zavázala pomáhat lidem v nouzi a sociálně znevýhodněným skupinám. Naším mottem je pomáhat lidem pomáhat si sami.
Jako rodinná společnost velmi silně cítíme náš závazek k sociálnímu blahu našich zaměstnanců a lidí v našem obchodním prostředí. Podporujeme lidi, kteří se ocitli v nouzi nebo v nevýhodě, a pomáháme jim, aby si pomohli sami - na našich vlastních obchodních místech i na našich trzích s nákupem. Tímto způsobem se snažíme podporovat solidaritu a umožňovat příležitosti a pokrok v naší společnosti.
ZÁVAZEK VŮČI NAŠIM ZAMĚSTNANCŮM
Kdokoli může náhle utrpět osudovou ránu a najít základy svého světa otřesené ze dne na den. Fond Bernd Freier, založený zakladatelem a majitelem naší společnosti, poskytuje pomoc zaměstnancům a rodinným příslušníkům. Fond je otevřen pro žádosti od všech zaměstnanců, kteří se dostali do těžkých časů bez vlastní viny, a poskytuje finanční pomoc v obtížných životních situacích.
ZÁVAZEK NA NAŠICH MÍSTECH
Prostřednictvím naší iniciativy dáváme najevo solidaritu s lidmi v nouzi v regionu kolem našeho sídla společnosti. Vedení s.Oliver pro tento účel zpřístupňuje rozpočet, který je spravován iniciativou na vlastní odpovědnost a cíleně a podle potřeb je využíván k dobrému účelu. Důraz je kladen na dary ve formě oblečení. Tyto jsou přednostně poskytovány sociálním institucím, které podporují znevýhodněné děti a mládež.
Dalším důležitým pilířem našeho závazku je sponzorství sportu, kde podporujeme hlavně regionální kluby. Význačným příkladem je basketbalový tým s.Oliver Würzburg . Skupina s.Oliver je také dlouholetým sponzorem speciálních olympiád .
ZÁVAZEK NA NAŠICH TRZÍCH VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK
Jako módní společnosti s globální nákupní strategií se také staráme o prosazování sociálních problémů na našich trzích veřejných zakázek. Kromě našich procesů zajišťujících sociální standardy v dodavatelském řetězci chceme přispět k tomu, abychom pomohli lidem na celém světě dosáhnout lepších životních podmínek.
Jedna z našich iniciativ je speciálně věnována tématu vzdělávání v textilní výrobě. "Work2Learn Advanced" je název projektu, který jsme zahájili v Bangladéši ve spolupráci s organizací pro práva dětí Save the Children . Nabízí znevýhodněným mladým lidem v Dháce odborné vzdělávání v oděvním průmyslu, čímž jim dává šanci na vhodné zaměstnání s vyššími platy.
Společně s naším partnerem Cotton made in Africa , iniciativou Aid by Trade Foundation, jsme se také zavázali pomáhat malým farmářům pěstovat bavlnu v Africe.
UDRŽITELNÁ VLÁKNA
Abychom podpořili ekologické metody pěstování a zlepšili životní podmínky zemědělců, spoléháme na nákup udržitelné bavlny. Do budoucna chceme tento závazek dále rozšiřovat a postupně zvyšovat podíl udržitelných vláken.
STRATEGIE UDRŽITELNÝCH VLÁKEN
S cílem dalšího rozšiřování našeho programu udržitelných vláken se společnost v roce 2017 zapojila do programu Evropského oděvního akčního plánu (ECAP) financovaného EU . Jako výchozí bod jsme provedli inventury spotřeby vláken a určili související stopu vláken. Výsledky naší spolupráce s ECAP jsme shrnuli v případové studii . V roce 2018 jsme dále upřesnili naši strategii pro udržitelné produkty a podpořili pole činnosti definované v procesu cíli. V nadcházejících letech chceme odpovídajícím způsobem výrazně zvýšit podíl udržitelných vláken v našich kolekcích a řešit další materiálové alternativy a inovace produktů.
BAVLNA
Bavlna je jedním z nejdůležitějších vláken v našem produktovém portfoliu. Při získávání této suroviny se proto zaměřujeme na kritéria udržitelnosti. Cílem skupiny s.Oliver je do roku 2030 zvýšit podíl udržitelně vyrobené bavlny na 100 procent, zejména ve spolupráci s iniciativami Bavlna vyrobené v Africe a Lepší bavlna. Současně používáme mezinárodně uznávané standardy pro organickou bavlnu a mimo jiné používáme v našich výrobcích Lyocell, který je získáván ze zbytků látek bavlněného oděvu z textilního průmyslu.
BIO BAVLNA
Používáme organickou bavlnu, tedy bez GMO. Při pěstování organické bavlny se nepoužívají žádná chemická hnojiva a pesticidy, ale přírodní varianty, jako je kompost. Současně musí být zachováno střídání plodin, aby se na zemědělské půdě střídavě pěstovaly různé plodiny. To pomáhá udržovat a zlepšovat úrodnost půdy a zvyšuje obsah humusu. To zase zajistí, že půda může absorbovat více CO2. Kromě toho nelze použít žádné chemické defolianty, které usnadňují mechanický sběr bavlny, ale ohrožují zdraví pracovníků při sklizni a zemědělců.
Ve společnosti s.Oliver aktuálně používáme "Standard organického obsahu" (OCS) jako interní důkaz o množství organického materiálu v našich textiliích. Jedno zaměření je na sledovatelnost organických vláken ve finálním produktu. Používáme také přední světový standard pro zpracování organických přírodních vláken, který definuje nejen ekologická a sociální kritéria pro pěstování, ale také pro celý řetězec produkce organické bavlny.
BAVLNA VYROBENÁ V AFRICE
Jako součást bavlny vyrobené v Africe(CmiA), iniciativa Nadace Aid by Trade, skupina s.Oliver získává udržitelnou bavlnu z Afriky od roku 2009. Pomáháme tak africkým drobným zemědělcům pomáhat si zlepšovat životní a pracovní podmínky vlastním úsilím. Protože za každý textil se štítkem CmiA platíme licenční poplatek za bavlnu vyrobenou v Africe. Výnosy z licencí jsou reinvestovány v Africe a prospívají malým farmářům a ochraně naší přírody prostřednictvím školení v udržitelném pěstování bavlny. Genetické modifikace a umělé zavlažování jsou při pěstování bavlny vyrobené v Africe z bavlny zakázány, a proto jsou vyloučeny. Iniciativa je navíc zapojena do sociálních projektů pro vesnické komunity - například v oblastech posílení postavení žen, vzdělávání nebo zdraví.
LEPŠÍ INICIATIVA BAVLNY
Dalším důležitým partnerem pro naše udržitelné získávání bavlny je iniciativa Better Cotton Initiative (BCI). Pěstitelé, kteří mají licenci na prodej lepší bavlny do dodavatelského řetězce, musí splňovat minimální sociální a environmentální kritéria a v tomto ohledu prokazovat neustálé zlepšování. V oblasti životního prostředí se společnost Better Cotton vyznačuje například sníženým používáním pesticidů, lepší účinností vody a kultivační metodou, která věnuje pozornost zachování úrodnosti půdy a biologické rozmanitosti.
Hromadná bilance
Naše nákupy bavlny prostřednictvím iniciativy Bavlna vyrobené v Africe a Lepší bavlna jsou založeny na principu hromadné bilance. Podle toho naši dodavatelé nakupují určité množství bavlny potřebné pro výrobu našeho zboží jako udržitelnou bavlnu. To znamená, že bavlna certifikovaná podle kritérií Cotton made in Africa (CmiA) nebo Better Cotton Initiative (BCI) je dodávána do přádelen bavlny v našem dodavatelském řetězci v odpovídajícím množství. Z této bavlny jsou poté vyrobeny textilie. V tomto procesu může být bavlna, která splňuje kritéria BCI nebo CmiA, protkána konvenční bavlnou, což znamená, že produkty nemusí nutně sestávat výhradně z bavlny z iniciativ. Je však důležité, aby množství bavlny odpovídající produktu bylo udržitelně pěstováno a vstupovalo do našeho dodavatelského řetězce. Tím pádem, poptávka po trvale udržitelném získávání bavlny dosahuje producentů, tj. zemědělců. Nakonec záleží na celkové hmotnosti bavlny. Odtud název hmotnostní bilance. S každým oceněným produktem jsou pěstitelé bavlny podporováni a příroda chráněna, protože za každý produkt CmiA nebo BCI platí společnosti poplatky, které jsou reinvestovány v rostoucích regionech.
CELULÓZOVÁ VLÁKNA
Buničina pro naši udržitelně certifikovanou viskózu pochází z lesnictví certifikovaného FSC nebo PEFC. Další zpracování suroviny na přízi probíhá v uzavřeném výrobním cyklu, který znovu využívá použité zdroje a chrání tak životní prostředí. Emise skleníkových plynů jsou navíc výrazně sníženy ve srovnání s těžbou obecných celulózových vláken.
Celulózová vlákna se vyznačují nejen tím, že jsou získávána z obnovitelných surovin, ale také tím, že jsou biologicky odbouratelná.
UDRŽITELNÁ CELULÓZOVÁ VLÁKNA OD LENZING ™
Viskózová vlákna na bázi dřeva značky LENZING ™ ECOVERO ™ pocházejí z certifikovaných a kontrolovaných zdrojů a jsou označena ekoznačkou EU kvůli své ekologické kompatibilitě. Výroba viskózových vláken LENZING ™ ECOVERO ™ způsobuje přibližně o 50 procent méně emisí a menší dopad na vodu než obecná viskóza.
Společnost Lenzing používá jako surovinu nejen certifikované dřevo, ale také zbytky látek z řezání bavlněného oblečení v textilním průmyslu. Pomocí technologie REFIBRA ™ se surovina zpracovává na nová lyocelová vlákna TENCEL ™. To umožňuje výrazné snížení využití surovin a energie.
TENCEL ™, REFIBRA ™, LENZING ™ a ECOVERO ™ jsou ochranné známky společnosti Lenzing AG .
UDRŽITELNÁ VISKÓZA: LIVAECO ™ od BIRLA CELLULOSE ™
Podobně se náš partner Birla Celulóza ™ specializuje na extrakci vláken ze dřeva. K výrobě celulózových vláken se používá pouze dřevo z certifikovaného lesnictví. Ve výrobním procesu je spotřeba vody i emise skleníkových plynů ve srovnání s jinými necertifikovanými přírodními vlákny výrazně snížena. Celulózová vlákna lze také vysledovat zpět k jejich původu a jsou biologicky odbouratelná.
SYNTETICKÁ A ŽIVOČIŠNÁ VLÁKNA
Aby se používání syntetických vláken stalo ekologičtějším, skupina s.Oliver se stále více zaměřuje na používání recyklovaných vláknitých materiálů.
Na naše dodavatele také klademe přísné požadavky a normy týkající se používání živočišných vláken.
ZVÍŘATA ZVÍŘAT
Skupina s.Oliver od roku 2006 nepoužívá pravou kožešinu ani ozdoby z pravé kožešiny. Zakázali jsme také exotické kůže, angoru, mohér a živé trhání.
UDRŽITELNÉ PROCESY VÝROBY
Další strategická složka je v oblasti výrobních procesů. Skupina s.Oliver chce podporovat používání ekologických technologií při výrobě textilií a poskytuje dodavatelům konkrétní pokyny pro tento účel. Jedno zaměření je na dokončovací techniky se sníženou vodou, energií a chemikáliemi při výrobě džínů.
Street One
ORGANICKÁ BAVLNA
Produkce organické bavlny spotřebuje o 70% méně vody a o 60% méně energie než konvenčně vyráběná bavlna. Nepoužívají se geneticky modifikovaná semena ani toxické chemikálie. Pěstování organické bavlny nepoškozuje ornou půdu a způsobuje méně emisí znečišťujících látek.
RECYKLOVANÉ VLÁKNO
V závislosti na procesu lze recyklovaná vlákna charakterizovat jako udržitelná, protože jsou vyrobena ze stávajících materiálů. Šetří to zdroje a energii a chrání tak životní prostředí. Recyklované materiály jsou například : Recyklovaný polyester | Recyklovaná bavlna | Pet láhve / REPREVE™/. Vlákno REPREVE je vyrobeno z lahví shromážděných do vzdálenosti 50km od pobřeží v zemích nebo oblastech, kde chybí formální systém odpadu nebo recyklace.
UDRŽITELNÉ VLÁKNO
Používáme udržitelně pěstovaná vlákna, jako je EcoVero™ Viskoza a Tencel™. LENZING™ ECOVERO™ . Stejně jako tencel, lyocel a modalní vlákna jsou vyrobena z celulózy, která se získává z obnovitelné suroviny dřeva. Lenzing nakupuje dřevo ze zodpovědně obhospodařovaných lesů. FSC®- (CO41246) a PEFC™ dokazují, že materiál pochází z udržitelných zdrojů
EKOLOGICKY ŠETRNÉ
Udržitelná výroba znamená menší spotřebu energie a vody, žádné nebo menší používání chemikálií.
Fransa
Společnost DK Company spolupracuje s továrnami, které se zavázaly zvyšovat udržitelnost v našem dodavatelském řetězci a zajišťovat slušné pracovní podmínky.
Většina našich produktů se vyrábí v rozvojových zemích, kde příjem, který rodiny získávají z textilního průmyslu, může být důležitý pro jejich živobytí,
a jsme hrdí na to, že zde můžeme vytvářet pracovní místa.
Uznáváme však, že je třeba se vypořádat s výzvami, a věříme v neustálý dialog s továrnami s cílem zlepšit pracovní podmínky
a zajistit, aby fungovaly v souladu s amforovým kodexem chování BSCI.
Máme specializovaný tým v Dánsku, Číně, Indii, Bangladéši a Turecku, kteří každý den pracují s udržitelností.
NAŠE STRATEGIE
Naše strategie CSR je založena na cílech udržitelného rozvoje OSN (SDGs).
Organizace spojených národů (OSN) ratifikovala seznam 17 cílů, které mají změnit náš svět a zlepšit ho.
Těchto 17 cílů je splnitelných do roku 2030 a týká se témat, jako je vymýcení chudoby a hladu a zajištění dobrého zdraví, vzdělání a rovnosti žen a mužů pro všechny.
Cenově dostupná a čistá energie
Mapováním naší spotřeby energie a paliva a na základě dosažených výpočtů postupně zvýšíme implementaci udržitelnější energie v našich zařízeních. Prostřednictvím těchto iniciativ a v souladu s dánskou klimatickou legislativou z prosince 2019 má být splněna naše ambice snížit emise CO2 o 70% v roce 2030.
Důstojná práce a ekonomický růst
Protože víme, že pracujeme v průmyslovém odvětví, kde existují výzvy, pokud jde o výrobu zboží, které prodáváme.
Tvrdě pracujeme na tom, abychom zajistili odpovědnost za naši výrobu, a chceme našim zákazníkům jasně sdělit, co děláme, abychom měli odpovědný výrobní řetězec, aby si mohli při nakupování oblečení vybrat osvícenou volbu. (viz část "audity v továrnách") Dále chceme přispět ke komunikaci odpovědnosti, kterou jako spotřebitelé máme všichni, pokud jde o naši ekologickou stopu, a jak to můžeme snížit např. tím, že zajistíme, aby naše oblečení vydrželo déle.
ZODPOVĚDNÁ VÝROBA A SPOTŘEBA
Protože jsme v odvětví, kde je vysoká spotřeba materiálů, neustále se snažíme, abychom byli informováni o nových materiálech, které jsou udržitelnější volbou. Na základě znalostí a úzké spolupráce s našimi dodavateli získáváme preferované materiály pro planetu.
Abychom převzali odpovědnost za náš dodavatelský řetězec, vzděláváme naše dodavatele a kanceláře v oblasti preferovaných vláken a nového standardu pro materiály a vlákna.
Opatření v oblasti klimatu
Prostřednictvím našich chemických omezení a naší Strategie materiálů / vláken a obalů na období 2020-> 2025, která stanoví konkrétní cíle a opatření, usilujeme o zvýšení využití udržitelných a recyklovaných materiálů, a tím přispíváme ke snížení tlaku na přírodní zdroje a prostředí. (Kromě toho viz SDG č. 7 týkající se naší ambice snížit emise CO2 o 70% v roce 2030)
Partnerství
Abychom mohli dosáhnout našich cílů, musíme spolupracovat s kolegy, úřady, nevládními organizacemi a globálními organizacemi. Abychom rozšířili osvědčené postupy, musíme spolupracovat. Jsme velmi hrdí na naši práci s našimi partnery.
ZKUŠEBNÍ PROGRAM
Máme řadu chemických omezení, na základě kterých testujeme naše oděvy, než půjdou do obchodu.
Testujeme všechny chemikálie, které mohou být škodlivé pro zdraví našich zákazníků, našeho prostředí nebo pracovníků, kteří vyrábějí oděv.
ZVÍŘATA ZVÍŘAT
Ve společnosti DK Company jsme zakázali používání pravé kožešiny a angorské vlny.
Naše zásady dobrých životních podmínek zvířat zakazují trhání ptáků naživo a obecně neetické zacházení se zvířaty.